.

دانستنی هایی در مورد متانول

قبل از پرداختن به خواص و مشخصه های متانول و کاربرد آن در صنایع، ضروری است به معرفی این ماده پرخاصیت بپردازیم. بارها اسم متانول به گوش ما خورده است و این اسم برای ما آشنایی دارد، هر چند که ممکن است اطلاعات زیادی در مورد این ماده نداشته باشیم که در این مقاله به معرفی این ماده و انواع متانول ( متانول شیراز، متانول زاگرس) و موارد استفاده متانول می پردازیم.

متانول یکی از سه ماده شیمیایی پرمصرف و بسیار پرکاربرد در دنیا بوده که مواد شیمیایی بسیاری از این ماده مشتق می شود. متانول یا متیل الکل، مایع بی رنگ با خاصیت فراریت بالا و بوی خاص است که در صنایع مختلف بسیار کاربرد دارد. خوشبختانه با پیشرفت علم و تجهیزات امروزه از روش های مختلفی برای تولید متانول استفاده می کنند هر چند که در گذشته بیشتر متانول تولیدی از تقطیر  تخریب چوب به دست می آمد. یکی از روش های مدرن و رایجی که امروزه برای تولید متانول از آن استفاده می کنند استخراج متانول از ترکیب دو ماده مونوکسید کربن و هیدروژن در حضور برخی از کاتالیزورها است.

متانول

متانول

مهمترین مشخصه های فیزیکی و شیمیایی متانول

متانول الکل غیر خوراکی است که بوی بسیار تند تر از اتانول دارد و بسیار فرار می باشد و در صورتی که در محیط آزاد قرار گیرد تبخیر می شود  و به صورت مستقیم و غیر مستقیم در زندگی روزمره ما نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. متانول با فرمول شیمیایی CH3OH  جرم مولکولی در حدود 32.04 گرم بر مول دارد و به صورت مایع بی رنگ می باشد . نقطه ذوب این ماده در حدود 6/97- درجه سانتی گراد و نقطه جوش آن در حدود 7/64 درجه سانتی گراد است.

این ماده قابلیت حلالیت بسیار بالایی دارد به گونه ای که به راحتی در آب حل می شود و اینکه سریعا تجزیه بیولوژیکی می شود. قابلیت انعطاف پذیری بالایی که دارد سبب شده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد. متانول ماده ای است که قابلیت شعله ور شدن دارد و در زمان سوختن شعله روشن و زرد رنگی را ایجاد می کند. متانول را با نام های دیگر چون الکل صنعتی، الکل چوب و متیل الکل می شناسند.

ساختار متانول

آشنایی با موارد استفاده متانول در صنایع مختلف

همانطور که میدانید موارد استفاده متانول از زندگی روزمره گرفته تا صنایع مختلف و کارهای تحقیقاتی و آزمایشگاهی بسیار بالا می باشد و همین امر تقاضا برای خرید آن را  بالا برده به گونه ای که بازار خرید و فروش متانول بسیار بالا می باشد. خوشبختانه شرکت های داخلی ایران موفق به تولید متانول بسیار با کیفیت کرده اند که می توان به متانول شیراز و متانول زاگرس اشاره کرد. هر چند که موارد استفاده متانول بسیار بالا می باشد و نمی توان در این محتوا به همه موارد اشاره کرد. مهمترین موارد استفاده متانول عبارت است از:

در تولید انواع چسب های  صنعتی
استفاده از متانول در تولید انواع پلاستیک ها
در تولید ضد یخ و انواع حلال ها
تولید رنگ و مواد منفجره و تولید تخته سه لایی
در تولید بسیاری از ظروف آشپزخانه
در کارهای آزمایشگاهی برای شستن برخی از مواد و پلیمرهای تولیدی
تولید انواع لامینیتها و ورنیها
در صنعت نساجی و  استفاده از آن  برای تولید انواع استات سلولزی برای انواع پارچهها و الیاف
در تولید انواع رزین ها
تهیه مواد برای آرام سوزاندن بنزینها
در صنعت پزشکی و تولید برخی از داروها و عطرهای مصنوعی
در تصفیه فاضلاب
به عنوان سوخت در بسیاری از قایق ها و
در کارهای آزمایشگاهی نقش حلال
استفاده از متانول در تولید برق روشی بسیار به صرفه و در دسترس است.

اما بیشترین موارد استفاده متانول در تولید و ساخت مواد شیمیایی است. و در حدود 40 درصد از متانول به فرمالدئید تبدیل می شود و بقیه کاربردها در بالا اشاره شده هر چند که گستردگی موارد استفاده متانول بسیار فراتر از موارد گفته شده است.

.

متانول

.

خرید و فروش متانول از شرکت بهراد شیمی

با توجه به گستردگی موارد استفاده متانول، خرید و فروش این ماده و تبلیغات در خصوص تهیه این مواد توسط شرکت های مختلف افزایش یافته است. کاربرد بالای این محصول و نیاز بسیاری از شرکت ها به تهیه آن سبب شده که برخی از افراد سودجو متانول بدون کیفیت را با قیمت بسیار پایین به فروش برسانند و بسیاری از شرکت ها و حتی افرادی که متانول را برای انجام کارهای آزمایشگاهی لازم دارند در برخی از موارد قیمت پایین این متانول های بی کیفیت آن ها را وسوسه کند. به همین دلیل قبل از خرید توصیه می شود که حتما لیست شرکت های معتبر تولید و عرضه کننده محصولات شیمیایی تهیه و اقدام به خرید متانول از این شرکت ها کنند.

شرکت بهراد شیمی یکی از مهمترین و محبوب ترین شرکت های ایرانی در زمینه فروش و عرضه بسیاری از مواد شیمیایی و صنعتی است که توانسته در مدت زمان کوتاهی با فروش این محصولات با کیفیت و با قیمت به صرفه رضایت بسیاری از مشتری ها را به خود جلب کند و دامنه فعالیت خود را با بسیاری از صنایع گسترش دهد. در واقع رسالت اصلی این شرکت تهیه محصولات شیمیایی مورد نیاز مشتری با بالا ترین کیفیت و کمترین هزینه است.

برای خرید  متانول می توان به سایت شرکت بهراد شیمی مراجعه کرد، زیرا این شرکت جهت راحتی کار مشتریان خود فروش آنلاین متانول را انجام می دهد و افراد خرید آنلاین متانول را می توانند به راحتی از این شرکت انجام دهند بدون اینکه وقت و هزینه اضافی را صرف خرید متانول کند و دیگر دغدغه خرید متانول با کیفیت را نداشته باشند. معروفیت شرکت بهراد شیمی سبب شده که مشتری با اطمینان خاطر به خرید محصولات خود از این شرکت بپردازند.

متانول

دانستنی هایی در مورد متانول شیراز و متانول زاگرس  

  شرکت پتروشیمی شیراز موفق به تولید متانول با کیفیت با خواص منحصر به فرد متانول شیراز شده است. درصد خلوص 9/99 درصد و کیفیت بسیار بالای این متانول سبب شده که خرید این محصول روز به روز بالا رود. متانول زاگرس هم یکی دیگر از متانول های با کیفیت ساخت شرکت پتروشیمی زاگرس است که توانسته مقدار قابل توجهی متانول تولید کند و شرکت پتروشیمی زاگرس در بین 100 شرکت برتر ایران رتبه سی و دو را دارد و سالانه با تولید 3.3 میلیون تن متانول توانسته  چهارمین شرکت در زمینه تولید متانول در جهان شناخته شود.

کیفیت بالای متانول شیراز و متانول زاگرس سبب شده که این مواد گفته شده به بسیاری از کشورهایی قاره آسیا و اروپا صادر گردد و توانسته بازار خوبی داشته باشد. شرکت پتروشیمی زاگرس و بسیاری از شرکت های عرضه کننده مواد شیمیایی فروش آنلاین متانول شیراز و فروش آنلاین متانول زاگرس را انجام می دهند و مشتری ها به مراجعه به سایت این شرکت های معتبر خرید آنلاین متانول زاگرس، خرید آنلاین متانول شیراز را به راحتی و در کمترین زمان انجام دهد و  بسته به مقدار مورد نیاز محصول خود را سفارش دهند.

.

نکات ایمنی در هنگام کار با متانول

متانول ماده سمی است و به راحتی جذب پوست می شود و در صورتی که در هنگام کار با این ماده نکات ایمنی رعایت نگردد امکان دارد که آسیب جدی به بدن وارد کند. و حتی ممکن است سبب نابینایی شود. یکی از مهمترین مواردی که باید قبل از استفاده متانول در نظر گرفته شود این است که حتما برگه msds متانول مورد مطالعه قرار بگیرد و از روپوش، دستکش و ماسک مناسب در هنگام کار با این ماده استفاده شود. در صورتی که متانول با پوست دست تماس پیدا کند سبب خشکی پوست، از بین رفتن چربی و سوزش و تحریک پوستی می شود و حتی جذب این ماده از طریق پوست بر روی سیستم اعصاب هم تاثیر می گذارد و در صورت تماس مکرر با این ماده کوری و حتی مرگ را در پی دارد. بلعیدن و خوردن این ماده سبب سوزش بافت غشایی گلو می شود. استنشاق این ماده سبب تحریک سیستم تنفسی می شود و سوزش گلو و بینی را در پی دارد. از آنجایی که متانول قابلیت اشتعال بالایی دارد در صورتی که بخار این مایع در هوا قرار گیرد  و منابع احتراق هم موجود باشد مشتعل می شود.

.

.

شرایط نگهداری و انبارداری متانول

افرادی که در انبارداری و نگهداری این مواد فعالیت دارند ضروری است که آموزش های لازم برای کار با این ماده را دیده باشند و لباس کار حفاظتی در برابر این ماده استفاده کنند که به هیچ عنوان با سطح بدن و پوست تماس پیدا نکند. در هنگام جابجایی این محصول، استعمال سیگار و خوردن و آشامیدن ممنوع می باشد و با توجه به فرار بودن این ماده باید حتما درب ظروف نگهداری این ماده کاملا بسته باشد.استفاده از لیفتراک های ضد انفجار در محل نگهداری ضروری است و سعی می شود که میزان تبخیر این ماده را به حداقل برسانید. محیطی که برای نگهداری این ماده در نظر گرفته می شود حتما باید خنک و از تهویه کافی برخوردار باشد. با توجه به شعله ور بودن این ماده باید در اکسید کننده ها، مواد اسیدی، بازی و نور خورشید و گرما و شعله ودور نگهدار شوند. ظروف حاوی متانول باید به درستی برچسب گذاری شوند. برای  نگهداری طولانی مدت متانول بهتر است که از مخازن ضد زنگ استفاده شود. و ظروف فلزی و پلاستیکی ظروف مناسبی برای نگهداری متانول هستند.

.

بسته بندی متانول

انبار نگهداری متانول

اثرات استفاده از متانول بر محیط زیست

استفاده از متانول در صنایع مختلف به عنوان بازدارنده تشکیل هیدرات سبب شده که آلودگی های زیست محیطی بسیار زیادی را ایجاد کند و اثرات بسیار مخربی را به وجود بیاورد. آتش سوزی مخازن نگهداری متانول آلودگی زیست محیطی بسیار زیادی را سبب می شود و به همین دلیل باید قبل از وقوع بسیاری از حوادث و جلوگیری از آلودگی  زیست محیطی اقدامات لازم را انجام داد. امروزه استفاده از متانول به عنوان یک سوخت پاک در تولید بسیاری از پیل های سوختی هیدروژن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. براساس آمار جهانی در حدود 40-45 درصد متانول تولیدی  به عنوان سوخت و منبع مهم برای انرژی به کار می رود. بنزین سوپر از جمله موادی است که از متانول در ساخت آن استفاده شده است.

.

فاکتورهای تاثیر گذار بر قیمت متانول

همانطور که میدانید موارد استفاده متانول بسیار بالا می باشد و همین امر سبب شده که فروش بسیار بالایی داشته باشد. نوع برند، میزان حجم مورد نیاز و بسیاری از عوامل دیگر از مهمترین عواملی است بر روی قیمت نهایی متانول تاثیرگذار است. متانول تولید داخلی در مقایسه با متانول وارداتی قیمت به صرفه ای دارد. شرایط تحریم و نوسانات بازار از عواملی هستند که بر روی قیمت متانول تاثیر دارند و همین امر سبب شده که نتوان قیمت ثابتی را برای متانول در نظر گرفت. از مهمترین بازارهای هدف متانول می توان به کشورهای تایلند، چین، ترکیه، ژاپن، هند واشاره کرد.

 

فرق اتانول و متانول چیست؟

یکی از مهمترین سوالاتی که برای ما مطرح می شود این است که چه تفاوتی بین اتانول و متانول است؟ اتانول به صورت کامل از الکل تشکیل شده است و بنابراین برای نوشیدن خطری ندارد در حالی که متانول ماده بسیار سمی است و بیشتر مصرف آزمایشگاهی دارد و در صورت مصرف نابینایی و حتی مرگ را در پی دارد و به هیچ عنوان مصرف خوراکی ندارد.

تفاوت اتانول و متانول

.

نتیجه گیری کلی

همانطور که گفته شد موارد استفاده متانول بالا می باشد و بنابراین صنایع مختلفی به این ماده نیاز دارند به همین دلیل یکی از نکات بسیار مهمی که باید در خرید متانول باید در نظر گرفته شود خرید از شرکت های معتبر است که شرکت بهراد شیمی در زمینه فروش متانول شیراز و فروش متانول زاگرس  از جمله شرکت های معتبر است که کیفیت متانول های عرضه کننده این شرکت بسیار بالا می باشد. متانول به صورت غیر مستقیم نقش بسیار مهمی در زندگی روزمره همه ما دارد و با توجه به کاربرد بسیار بالای آن به یکی از سه ماده شیمیایی  پرکاربرد در جهان تبدیل شده است. استفاده از متانول به عنوان سوختی تمیز و پاک سبب شده گازهای گلخانه ای کمتری تولید می کنند و نقش بسیار مهمی را در تصفیه آب ها دارد. مقیاس آزمایشگاهی متانول در بسته بندی 1 لیتری، 5/2 لیتری و 5 لیتری است. خرید متانول شیراز و خرید متانول زاگرس به راحتی از طریق سایت شرکت های عرضه کننده محصولات شیمیایی امکانپذیر است.

.

.

توضیحات تکمیلی:

متانول یکی از سه ماده شیمیایی پرمصرف و بسیار پرکاربرد در دنیا بوده که مواد شیمیایی بسیاری از این ماده مشتق می شود. متانول یا متیل الکل، مایع بی رنگ با خاصیت فراریت بالا و بوی خاص و تندی است که موارد استفاده متانول در صنایع مختلف بسیار بالا می باشد.

اشتراک گذاری: