متانول

متانول

نام گذاری اتحادیه بین المللی شیمی محض کاربردی

Methanol

دیگر نام ها

Hydroxymethane

Methyl alcohol

Methyl hydrate

Methyl hydroxide

Methylic alcohol

Methylol

Wood alcohol

C۱H۴O۱

فرمول مولکولی

g  mol ۳۲/۰۴

جرم مولی

Colorless liquid

شکل ظاهری

g mol ۳۲/۰۴

چگالی

۱۱-۱۲  ˚c

نقطه اشتغال

‎‎۶۵ °C, 338 K, 149 °F

دمای جوش

۱۵

اسیدی

۳۸۵˚C

دمای خود آتش گیری

چیز های که در باره متانول  می خوانیم 

 1. کاربرد ها

 2. شناسایی خطرات

 3. نکات ایمنی

 4. اقدامات اوراژانسی

 5. متانول در ایران و جهان

 

نگاه کلی

 

 متیل الکل، الکل متیلیک، کاربینول یا الکل چوب که ساده‌ترین نوع الکل‌هاست با فرمول شیمیایی CH۳OH شناخته می‌شود. متانول از فعالیت بی‌هوازی گونه‌های زیادی از باکتری‌ها تولید می‌شود و در نتیجه مقدار اندکی از بخار این ماده وارد جو می‌شود و پس از چندین روز به‌وسیله اکسیژن و با کمک نور خورشید اکسید شده به آب و دی‌اکسید کربن تبدیل می‌گردد. البته در فرایند سوختن این ماده هم از نظر مواد بدست آمده چنین اتفاقی رخ می‌دهد ولی بسیار سریعتر. در ضمن شعله سوختن متانول بی‌رنگ است و باید مراقب بود تا شعله آن سبب سوختگی نشود.با این حال متانول به مراتب سمی تر از اتانول است. با تولید بیش از ۲۰ میلیون تن در سال ، از آن به عنوان پیش ماده دیگر مواد شیمیایی کالایی از جمله فرمالدئید ، اسید استیک ، متیل ترت بوتیل اتر و همچنین میزبان مواد شیمیایی تخصصی تر استفاده می شود.

………………………………………….

کاربرد ها

 این ماده یکی از سه محصول بسیار مهم صنایع شیمیایی در دنیا بوده و مواد بسیاری از آن مشتق می‌شوند.

متانول به عنوان یکی از محصولات استراتژیک بوده و استفاده آن در صنایع مختلف، این محصول را به‌عنوان یک کالای استراتژیک مطرح ساخته است و هم از این روی نوسان قیمت آن بر بسیاری از صنایع تولیدی اثر می‌گذارد.

 1. مصرف متانول در صنعت

 • انواع چسب‌های صنعتی

 • استفاده از متانول در انواع حلال‌ها و ضدیخ

 • تولید انواع پلاستیک، تخته سه لایی، رنگ و مواد منفجره

 • متیل متاکریلات برای تولید انواع لامینیت‌ها و انواع ورنی و

 • در تولید انواع ظروف و تجهیزات آشپزخانه، دوربین‌های عکاسی

 • فرمالدئیدها( فرمالین) جهت مصارف خانگی و تولید انواع رزین‌ها

 • تهیهT.B.Eجهت ارتقا درجه آرام سوزی بنزین و جایگزین TEL

 • استفاده از دی متیل اتر موجود در متانول به جای cfc ها در افشانه‌های آتروسل به عنوان پیشرانه

 • اسید استیک و استفاده از آن به‌عنوان محصول نهایی و یا استفاده برای تهیه انواع استات سلولز برای انواع الیاف و پارچه

 1. کاربردهای جدید متانول که از دیرباز ذهن‌ها را به خود مشغول کرده بود

با توجه به کمبود قابل پیش‌بینی منابع انرژی در آینده، مصرف مستقیم متانول به‌عنوان سوخت پاک و یا در تولید هیدروژن مصرفی پیل‌های سوختی، بسیار مورد توجه است.

تولیدDMEدی متیل اتر( سوخت قرن بیست و یکم) وجایگزین نفت گاز

 

شناسایی خطرات

این ماده  اثرات مخربی بر روی بینائی داشته و از راه پوست جذب می‌شود. فوق‌العاده قابل احتراق بوده اما در دمای محیط آتش نمی‌گیرد. بین متانول و فلزاتی از قبیل پتاسیم، منیزیم، اکسیدکننده‌هایی مثل پرکلرات باریم، برومین کلرین، پراکسید هیدروژن و سدیم در صورت وجود حرارت خاصیت انفجاری ایجاد می‌کند متانول با کلروفرم، دی اتیل روی، کلریدسیانوریک و نیتریک اسید شدیداً واکنش می‌دهد. در صورت تجزیه حرارتی متانول به دی اکسیدکربن (CO2,CO) و فرمالدئید تولید می‌شود

نگات ایمنی

متانول ماده‌ای سمی است و نوشیدن آن موجب نابینایی و حتی مرگ می‌شود. هنگام استفاده از آن باید از ماسک و دستکش استفاده کرد چون از طریق تنفس و پوست وآشامیدن نیز می‌تواند جذب شود

اقدامات اورژانسی

پس از مسمومیت با متانول باید سریعاً الکل اتانول به صورت وریدی یا خوراکی برای بیمار شروع ودیالیز انجام شود

متانول در ایران

در حال حاضر چهار مجتمع پتروشیمی شیراز،فن‌آوران،زاگرس و خارک در ایران این محصول را به صورت انبوه تولید می‌کنند به‌گونه‌ای که ایران به‌عنوان یکی از قطب‌های تولید متانول در جهان شناخته می‌شود و پتروشیمی زاگرس به‌عنوان یکی از بزرگترین مجتمع‌های تولیدی متانول در دنیا در حال فعالیت است

متانول در جهان

 • بزرگترین تولید کننده این ماده در جهان کشورهای چین، عربستان و ترینیداد هستند.

 • تولید در سطح جهان معادل ۷۹ میلیون تن، که از این مقدار حدود ۵,۵ میلیون تن آن مربوط به ایران است که ۳,۳ میلیون تن آن توسط شرکت پتروشیمی زاگرس تولید می‌گردد.

 • لازم به ذکر است که پتروشیمی زاگرس در حدود ۶۰٪ تولید این ماده در ایران را پوشش می‌دهد و متوسط تولید روزانه آن ۱۰ هزار تن است.بیشترین مصرف این ماده در سطح جهان توسط مناطق شمال شرقی آسیا، اروپا، آمریکای شمالی هستند که از سال ۲۰۰۹ به بعد آهنگ رشد مصرف متانول در قاره آسیا افزایش و از طرف دیگر برای اروپا و آمریکای شمالی با آهنگ رشد مصرف کاهشی همراه بوده است.

 • همچنین بر اساس آمارها می‌توان از” چین” به‌عنوان بزرگترین مصرف کننده این ماده  در سطح جهان نام برد که حدود ۵۰٪ مصرف متانول در جهان را داراست.میزان مصرف این ماده برای سال ۲۰۱۴ به میزان ۷۶ میلیون متریک خواهد رسید، همچنین پیش‌بینی می‌گردد تقاضای متانول تا سال ۲۰۱۵ بر اساس پیش‌بینی صورت گرفته توسط HIS به‌طور میانگین با نرخ ۹،۸٪  افزایش یابد.

برای برقرای ارتباط باما به صفحه تماس با ما مراجعه فرمایید

برای سفارش طراحیوب سایت به وبب سایت زیر مراجه فرمایید https://mohsenmp.ir/

آموزش

آیا متانول سمی استبزرگترین کشور های تولید کننده متانولبیشترین کشور مصرف کننده متانولخطرات متانولفرمول مولکولی متانولکاربرد های متانولمتانولمتانول در ایرانمتانول در خارجنکات ایمنی متانولهمه چیز درباره متانول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *