.

تولوئن

تولوئن با نام toluol جزو خانواده ی هیدروکربن های آروماتیک میباشد که، محلولی بی رنگ است .برای اولین بار در سال ۱۸۳۷ شیمیدانی لهستانی به نام فیلیپ والتر از طریق تقطیر روغن کاج موفق به تولید و کشف آن شد و آن را retinnaphte نامگذاری کرد. سپس شیمیدان فرانسوی به نام هنری در سال ۱۸۴۱ هیدروکربنی را از یک درخت کلمبیایی به نام myroxylon balsamum که اتفاقا خیلی هم شبیه به محصول والتر بود استخراج کرد. بعد از آن یک شیمیدان فرانسوی دیگر به اسم آگوست کاهو این ماده را که از تقطیر چوب تولید کرده بود به نام تولول نامگذاری کرد.

تولول ماده ای شیمیایی و سمی می باشد که به عنوان یک ماده ی پایه در صنعت از آن استفاده های زیادی می کنند. این ماده در قطران زغال سنگ به مقدار خیلی کم وجود دارد. به خاطر استفاده ی زیادی کرده از این ماده در صنعت میشود و این که حلال مناسبی نیز میباشد تولید کنندگان مواد شیمیایی به دنبال فروش و عرضه ی گسترده ای از این حلال هستند.

 

کاربردهای تولوئن

از مصارف شیمیایی این ماده میتوان به تولید بنزن، زایلن و بقیه ی حلال ها اشاره کرد. موادی مانند فنول، نیترو بنزن، بنزوئیک اسید و بنزیل کلراید از آن ساخته می شوند.

این ماده در دو نوع گرید وجود دارد: صنعتی و آزمایشگاهی

این حلال برای بار اول در دهههای ۱۳۸۰ به وسیله شخصی به نام فیلیپ والتر کشف و چند سال بعد به وسیله فردی که نامش برزیلیوس بود نامگذاری شد. بعد از آن از این ماده به عنوان یک نوع حلال در صنایع شیمیایی استفاده میشود. تولول یکی از ترکیباتی است که جزو هیدروکربن های آروماتیک دسته بندی می شود. در این مقاله اطلاعاتی در مورد آن، ویژگی ها و کاربردهایش در اختیار شما قرار می دهیم.

.

Icon Description automatically generated

.

تولوئن

.

.

تولوئن چیست؟

یک نوع ماده ی شیمیایی است که فرمول آن  C6H5CH3 می باشد که به صورت C7H8 نیز نوشته میشود. نام دیگر این ماده متیل بنزن یا متیل متان می باشد. به عبارت دیگر تولول ماده ای است که دارای حالت فیزیکی مایع بوده و بیرنگ می باشد. بویی شبیه به بوی تینر دارد و در دسته ی مواد قابل اشتعال طبقهبندی میشود، حلالیت پایینی در آب دارد و در صنایع به عنوان حلال استفاده میگردد. این ماده به خاطر ساختار آروماتیکی که دارد پایدار بوده و زیاد با ترکیبات اسیدی و قلیایی ضعیف واکنش نشان نمیدهد و سالیانه به مقدار زیادی در جهان تولید شده که برای استفاده در صنایع کاربرد فراوانی دارد.

موارد استفاده ی تولوئن:

در این قسمت به موارد استفاده تولوئن اشاره میکنیم. میخواهیم بدانیم این ماده چه کاربرد هایی دارد که سالیانه مقدار بالا و در حجم های زیاد از آن تولید می شود. تولول هم در صنعت و هم در آزمایشگاه کاربرد فراوانی دارد ولی بیشترین مصرف آن در صنعت بوده و بیشترین کاربرد آن به عنوان یک حلال صنعتی و ماده ای پایه است که برای تولید بقیه مواد شیمیایی از آن استفاده میکنند.

تولوئن صنعتی:

بیشترین کاربرد آن در صنعت می باشد. این ماده در صنایعی مانند تولید مواد سیلیکونی، تهیه ی فوم و رنگ، صنعت آبکاری و تهیه و تولید شوینده ها مصرف می شود.

استفاده به عنوان حلال:

بیشترین کاربرد تولوئن صنعتی استفاده از آن به عنوان حلال در صنایع رنگ، تینر، رزین، جوهر، لاک، چرم و مواد شوینده می باشد.

تولید بنزین:

برای اینکه سوخت و بنزین کیفیت بیشتری پیدا کند به آن تولوئن اضافه میکنند. این ماده باعث بالا رفتن عدد اکتان سوخت میشود و باعث میشود سوخت در مقابل ضربات و عوامل محیطی مقاومت بالایی نشان دهد.

تولوئن به عنوان ماده ی اولیه در صنایع شیمیایی:

این ماده، ماده ای پایه در تولید مواد شیمیایی است. از آن در تولید موادی مانندTNT، تهیه سوخت وسایل نقلیه و همچنین هواپیماها استفاده می کنند. این ماده برای تولید گریس و همچنین رقیق کننده برای تهیه ی آسفالت، قیر، شوینده ها، پلاستیک و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

A group of bottles Description automatically generated with low confidence

.

تولوئن

فروش تولوئن

بهراد شیمی یکی از مراکز خوشنام و معتبر میباشد که در جهت فروش تولوئن و کلیه مواد شیمیایی فعالیت داشته و این محصول را با بهترین کیفیت عرضه می کند

تولوئن آزمایشگاهی:

مادهای است که از آن برای جداسازی هموگلوبین در آنالیز خون استفاده میشود. یکی دیگر از کاربردهای تولوئن آزمایشگاهی ضد عفونی کنندگی قوی آن در آزمایشهای مربوط به هموگلوبین میباشد. برای جداسازی کوکائین موجود در برگ های کوکا از تولول آزمایشگاهی استفاده میکنند تا بتوانند نوشیدنی حاوی این ماده را تولید کنند. یکی دیگر از موارد مصرف این ماده استفاده از آن در صنعت داروسازی است که برای تهیه و تولید داروهای ضد عفونی کننده و استنشاقی مورد استفاده قرار می گیرد.

.

در این قسمت به طور خلاصه کاربردهای صنعتی و آزمایشگاهی تولوئن را مرور می کنیم

تولوئن صنعتی:

۱) در بخش عمده ای از صنعت به عنوان حلال استفاده می شود.

۲) عدد اکتان سوخت خودروها را بالا میبرد.

۳) از آن به عنوان ماده پایه در تولید مواد منفجره، قیر، پلاستیک، شوینده ها و غیره در صنایع شیمیایی استفاده می شود.

تولوئن آزمایشگاهی:

۱) به عنوان یک نوع ضدعفونی کننده در آزمایش هموگلوبین خون مورد استفاده قرار می گیرد.

۲) در آزمایشگاه به عنوان جداکننده ی هموگلوبین خون کاربرد دارد.

۳) برای تهیه و تولید داروهای استنشاقی استفاده می شود.

خرید تولوئن:

مصرف زیاد تولول و کاربردهای فراوان آن باعث شده است تولید کنندگان زیادی درصدد  فروش این ماده در حجم های بالا بر آیند ولی باید به این نکته مهم توجه کرد که خرید تولوئن حتما لازم است از مراکز معتبر انجام گیرد. مصرف کنندگان محترم می توانند قبل از خرید این ماده با کارشناسان فروش و بازرگانی مجموعه بهراد شیمی تماس گرفته و کلیه سوالات خود را در خصوص قیمت این محصول و گرید آن جویا شوند. مشاورههای مجموعه کاملا رایگان می باشد و در صورتی که بعد از مشاوره تمایل به خرید داشتید می توانید ماده مورد نیاز خود را در اسرع وقت و کوتاهترین زمان دریافت نمایید.

.

.

A picture containing text, bottle Description automatically generated

تولوئن

قیمت تولوئن

قیمت تمام شده هر محصول به فاکتورهای زیادی بستگی دارد واضح است که مصرف کننده ی محترم تمایل به خرید جنس با کیفیت و در عین حال دارای قیمت مناسب را دارد. در مجموعه بهراد شیمی  میتوانید این اطمینان را داشته باشید که این ماده با قیمتی مناسب تر و با کیفیتی بالاتر از سایر مراکز فروش  به شما مصرف کننده ی محترم عرضه میگردد.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که علت قیمت پایین چیست؟

بهراد شیمی محصولات خود را به صورت مستقیم در اختیار مصرفکنندگان خود قرار میدهد. یعنی واسطه ها حذف می شوند. حذف واسطه ها به معنای حذف دلال ها و جلوگیری از افزایش بی دلیل قیمت تولوئن می باشد که همین موضوع باعث میشود محصول با قیمتی مناسب به دست شما برسد. برای اطلاعات بیشتر در مورد قیمت میتواند با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

خرید آنلاین تولوئن

در دنیای امروز با پیشرفت تکنولوژی دیگر نیاز نیست وقت و هزینه صرف کرده و برای خرید جنس مورد نیاز خود حضور داشته باشید. فقط کافیست به صورت آنلاین و اینترنتی خرید خود را انجام داده تا خیلی زود به دست شما برسد. خرید آنلاین تولوئن  نیز یکی از روشهای آسان برای شما مشتریان عزیز می باشد که می توانید خیلی راحت در اسرع وقت جنس خود را تحویل بگیرید.

عوارض تولوئن

تمام مواد شیمیایی خطراتی دارند. که اگر به درستی از آن ها استفاده نکنیم برای سلامتی انسان و همچنین محیط زیست میتواند جبران ناپذیر باشد. در این قسمت می خواهیم شما را با عوارض این ماده آشنا کنیم:

۱)تنفس: در صورتی که فردی بخارات و بوی آن را استشمام کند دچار آسیب به ریه و مشکلات تنفسی میگردد. اگر این ماده را به مقدار کم تنفس کنید باعث می شود علائمی مانند بی حالی و سرگیجه ،ضعف و سستی بدن کم شدن یا از بین رفتن اشتها، حالت تهوع و کاهش بینایی و شنوایی در شما ایجاد شود. اما زمانی که در دوزهای بالا استشمام شود ، وارد شدن این ماده به مجرای تنفس باعث مرگ فرد میشود.

A picture containing indoor, black, container Description automatically generated

تولوئن

.

.

.

۲) تماس پوستی:

اگر با پوست تماس پیدا کند پوست حالت سوزن سوزن می شود و در صورتی که از طریق پوست وارد بدن شود میتواند تاثیرات جبران ناپذیری بر سیستم عصبی مرکزی شما داشته باشد که در نهایت باعث ایجاد مرگ و میر در انسان و حیوان می شود.

۳) بلعیدن:

بلعیدن این ماده بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر گذاشته و سریع منجر به مرگ می شود .حتی می تواند با آسیب به کلیه و کبد شخص اثرات جبران ناپذیری به بار بیاورد

۴) اشتعال :

یکی از خصوصیات بارز این ماده آتش گیر بودن آن است. تولول به خاطر اینکه هم به حالت مایع و هم به حالت بخار وجود دارد میتواند به سرعت خود را به منبع آتش سوزی رسانده و باعث آتش سوزی و انفجار شود.

نکات و احتیاطهای لازم در مورد مصرف تولول:

در صورتی که فردی با تولول مسموم شد خیلی سریع او را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا کمی تنفسش بهتر شود. اما اگر باز هم نتوانست درست تنفس کند به او تنفس مصنوعی دهید و اگر دچار ایست قلبی شد عملیات احیا را انجام داده و خیلی سریع فرد را به مراکز درمانی برسانید.

اگر مسمومیت بر اثر تماس پوستی باشد باید موضع را با آب تمیز به مدت ۲۰ دقیقه شست و شو دهید و تمام لباس های آلوده فرد را خارج کرده و سریع آن را به پزشک یا مراکز درمانی انتقال دهید.

در صورتی که این ماده با چشم ها تماس پیدا کرد اول چشم ها را به مدت ۲۰ دقیقه با آب تمیز کاملا شست و شو داده و بعد به پزشک مراجعه نمایید. فقط در نظر داشته باشید که در موقع شست و شو هر دو پلک کاملا باز باشد.

اگر فردی با بلعیدن این ماده دچار مسمومیت شد اول دهان را کامل و تمیز بشویید و به فرد مقداری آب بدهید. در صورتی که استفراغ کرد او را به پهلو خوابانده و دوباره به او آب دهید اما اگر فردی که مسموم شده در حالت بیهوشی بود به هیچ عنوان چیزی به او نخورانید و سعی کنید برای نجات او را به نزدیکترین مرکز درمانی انتقال دهید.

.

.

.

.

.

Diagram Description automatically generated

.

تولوئن

.

.

برای اینکه از چنین حوادثی جلوگیری کنیم باید نکات ایمنی و احتیاطهای لازم در مورد مصرف این مواد را رعایت نمایید. یکی از راههای حفاظت در مقابل مواد شیمیایی پوشش های مناسب برای کار در محیط هایی مانند محیط های آزمایشگاهی و صنعتی می باشد. مهم ترین ابزارهای کار با این مواد شامل دستکش، عینک، ماسک، چکمه و نوعی لباس های مخصوص می باشند.

این ماده را باید در مکانی با دمای پایین که دارای تهویه مناسب است نگهداری کرده و از تابش خورشید و حرارت دور نگه دارید. در مکانی که آن را نگهداری می کنید به هیچ عنوان نباید دخانیات و سیگار روشن کرده و نباید هیچ گونه عامل آتش زایی وجود داشته باشد. اگر به هر شکلی در محلی که این ماده وجود دارد آتش سوزی صورت بگیرد برای کنترل کردن و خاموش کردن آن از الکل و دی اکسید کربن و پودرهای مخصوص استفاده نمایید.

 

نکات ایمنی در زمان استفاده از تولول:

به هیچ عنوان ماده را در محیط رها نکنید
از ابزارهای بدون جرقه استفاده نمایید
ظرف حاوی ماده را در جایی مناسب و دور از دسترس دیگران نگهداری کنید
درب ظرف حاوی تولول را همیشه محکم ببندید
در محیط کاری که با این ماده سر و کار دارید حتما از وجود تهویه ای سالم اطمینان حاصل نمایید در غیر این صورت در بیرون از خانه یا آزمایشگاه یا در فضای باز با این ماده کار کنید.
 

نتیجه گیری

تولوئن ماده ای سمی و خطرناک می باشد که خیلی راحت میتواند باعث ایجاد حوادث جبران ناپذیر در محل کار شما شود. طریقه مراقبت و نگهداری از آن بسیار مهم است و همچنین بهتر است برای خرید آن از مراکز معتبر اقدام نمایید. بهراد شیمی  با به کارگیری افراد و نیروهای آموزش دیده در بخش فروش ،حمل و انبارداری قادر است بهترین و ایمن ترین امکانات را در جهت خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز ارائه دهد.

.

A bottle of water Description automatically generated with medium confidence

تولوئن

.

.

.

فروش آنلاین تولوئن

شرکت بهراد شیمی برای سهولت در امر فروش برای مشتریان عزیز خود و همچنین صرفه جویی در زمان و هزینه ی مصرف کنندگان محترم اقدام به فروش آنلاین تولوئن کرده است. برای اطلاعات بیشتر در امر خرید میتوانید با شماره های ما تماس حاصل فرمایید یا به سایت بهراد شیمی مراجعه نمایید.

.

.

A glass of water Description automatically generated with medium confidence

تولوئن

.

توضیحات تکمیلی:

تولوئن ماده ای شیمیایی و سمی می باشد که به عنوان یک ماده ی پایه در صنعت از آن استفاده های زیادی می کنند. این ماده در قطران زغال سنگ به مقدار خیلی کم وجود دارد. به خاطر استفاده ی زیادی کرده از این ماده در صنعت می‌شود و این که حلال مناسبی نیز می‌باشد تولید کنندگان مواد شیمیایی به دنبال فروش و عرضه ی گسترده ای از این حلال هستند.

اشتراک گذاری: